Aktualności:

Autor Wątek: Plan Cel  (Przeczytany 25067 razy)

Romuald

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
Plan Cel
« dnia: 05 Marzec 2019, 21:30:13 »
Izabela Jaszke
CO TO JEST PROJEKT CEL I JAK WPŁYWA NA NASZE ŻYCIE?
Projekt cel to pojęcie sformułowane przez francuskiego psychologa klinicznego Marca Frécheta . Jest to nieświadoma (zazwyczaj ) projekcja rodziców, na bazie której dziecko zbuduje swoją tożsamość i swój los. Projekcja ta obejmuje czas od 9 miesięcy przed poczęciem do ukończenia pierwszego (a wedle niektórych szkół trzeciego) roku życia. W tym czasie zostaje nam wgrane oprogramowanie na życie. Niektórzy sądzą również, że jest to okres, kiedy otrzymujemy wszystkie narzędzia potrzebne do realizacji planu duszy na Ziemi.
Wszystko, co w tym okresie przeżywają rodzice, zwłaszcza matka, wpływa na dziecko. Stany emocjonalne, nierozwiązane konflikty, przeżycia i myśli naszych stwórców, wszystko to dostajemy w pakiecie startowym na życie. Warunkuje to głęboko nasz charakter, dążenia i wybory, np. wybór zawodu czy partnera życiowego i będziemy już zawsze realizować cel, do którego zostaliśmy powołani … a przynajmniej dopóki świadomie nie zdecydujemy inaczej :) Tak więc nierozwiązane problemy naszych rodziców, a także dziadków czy pradziadków mogą objawić się w naszym życiu w postaci chorób fizycznych, psychicznych lub określonych zdarzeń życiowych.
Pięknie jest, kiedy rodzice są szczęśliwi, stabilni emocjonalnie i odnoszący sukcesy. Wówczas okres projektu celu jest dla potomka naturalnie korzystny i takie osoby nie przeczytają tego artykułu. Jeśli to czytasz, oznacza to, że masz coś do zrobienia w temacie swojego projektu na życie :)
Poniżej kilka przykładów projektu celu i jego potencjalnego wpływu na nasze życie:
• Dziecko rodzi się w rodzinie lekarzy, dla rodziców jest jasne, że również zostanie lekarzem. Cel jest tu jasny i świadomy i albo dziecko rzeczywiście zostanie lekarzem uzyskując aprobatę i wsparcie rodziny albo zdecyduje się zboczyć z drogi wybranej przez rodziców i pójść własną, a wtedy przyjdzie mu zmierzyć się z niezadowoleniem rodziców.
• Dziecko rodzi się po śmierci swojego brata/siostry. Dostaje jego imię i jego nieświadomym celem życiowym jest zastąpić zmarłego, z którego odejściem nie pogodzili się rodzice. Jest to klasyczne dziecko zastępcze. Takie osoby mają poczucie, że nie żyją swoim życiem, próbują dorównać zmarłemu i nigdy im się to nie udaje, żyją więc w ogromnym poczuciu winy, bo wiadomo nie sposób dorównać zmarłemu będąc żywym. Znanymi dziećmi zastępczymi są Salvador Dalí i Vincent van Gogh, co znajduje wyraz w ich twórczości.
• Dziecko z tzw. wpadki czyli nieplanowane – jeśli pierwsze odczucie matki na wieść o ciąży jest „nie chcę tego dziecka”, to, chociażby później odczuwała radość z ciąży, program bycia niechcianym mamy już wpisany. Dziecko żyje z programem „jestem wpadką”, „żyję dzięki wypadkowi”. Ile wpadek zaliczy w życiu, ile wypadków będzie miało, żeby sprostać celowi narzuconemu przez rodziców?
• W trakcie ciąży umiera ktoś bliski rodzicom (projekt cel nagły), ciąża naznaczona jest smutkiem i żałobą. Dziecko urodzi się z dużymi pokładami smutku i przyjmie rolę pocieszyciela mamusi lub tatusia, przynajmniej dopóki rodzic nie upora się z żałobą.
• W trakcie ciąży matka przeżywa lęk o życie lub zdrowie dziecka – dziecko będzie głośne i ruchliwe, pokazując w ten sposób, że żyje, jest całe i zdrowe.
• Jedno z rodziców miało w okresie projektu celu relację pozamałżeńską – dziecko przychodzi z programem „żyję dzięki zdradzie”. Może w późniejszym życiu nie móc stworzyć trwałego związku z jednym partnerem.
• Dziecko zastępcze niejawne (fr. syndrome du gisant, termin autorstwa francuskiego lekarza dr Salomona Sellama) – dotyczy przekazu transgeneracyjnego. Dziecko rodzi się w rodzinie, w której w pokoleniu wstecz miała miejsce śmierć dziecka lub młodej osoby, nieodżałowana strata. Celem życiowym jest zatem sprowadzenie zmarłego z powrotem do domu, co może się w późniejszym życiu objawić dwojako: osoba taka sama się unieruchomi w domu (stwardnienie rozsiane lub inna choroba ograniczająca ruch) lub będzie szukała partnera podobnego do osoby zmarłej.
• W okres projektu celu wchodzi też sam poród, ale to temat na kolejny artykuł.
To tylko kilka przykładów wpływu projektu celu na nasze życie. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie, bo tyle jest przypadków ile osób. Jeśli zatem masz problemy, czy to w postaci choroby fizycznej czy powtarzających się w życiu niechcianych zdarzeń, dobrze jest przyjrzeć się swojemu projektowi na życie, bo tam w przeważającej większości przypadków programują się choroby i zdarzenia, które nas dotykają .
Jak pracować z niekorzystnym projektem celem? Jak ze wszystkim w psychobiologii – wychodząc od objawów.